Trzecia edycja Katolickiej Szkoły pod Żaglami

W rejs wybierzemy się żaglowcem STS Kapitan Borchardt

  • na pokład zabiera do 32 załogantów 
  • zaokrętowani będziemy w trzy — oraz czteroosobowych kabinach o podwyższonym standardzie, wyposażonych w klimatyzację oraz łazienkę. 
  • profesjonalna załoga, wprowadzi nas w tajniki żeglarstwa oraz zadba o wygodę i bezpieczeństwo. 
  • Przestronny pokład i mesa pozwalą nam na komfortowe spędzanie czasu oraz na organizowanie zajęć lekcyjnych i mszy świętych. (mesa wyposażona jest w projektor i ekran). 

Trasa rejsu (3 tygodnie)

Rejs na trasie: 

Sandefjord – Kristiansad - Stavanger - Thyboron - Limfjord - Aalborg - Helsingor - Ronne - Karlskrona -Hel-Gdańsk

 termin: 04.05.—25.05.2019 r.

Sandefjord – Kristiansad - Stavanger


Wypłyniemy z Sandefjord, kierując się na zachód, aby odwiedzając Kristiansand, dotrzec do Stavanger. Stavanger oferuje wiele atrakcji w tym unikatowe Muzeum Ropy Naftowej. Po drodze odwiedzimy malownicze fjordy podziwiając niepowtarzalną przyrodę Norwegii.

Thyboron - Limfjord - Aalborg - Helsingor


Ze Stavanger poz eglujemy na południe do Thyboron, aby poprzez Limfjord– cieśninę łączącą Kattegat z Morzem Północnym przepłynąc do zabytkowego Aalborga, jednego z głównych miast Jutlandii, portu wielu zabytków, o wielowiekowej tradycji morskiej. Następnie pokonując wody Kattegatu udamy się Helsingoru, którego wielką atrakcją jest zamek Kronborg, zwany zamkiem Hamleta, który dzisiaj jest siedzibą Muzeum Morskiego. Zamek został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Helsingor - Ronne


Z zamku Hamleta wyruszymy przez Sund w stronę duńskiej wyspy Bornholm, zwanej Majorką Północy lub Perłą Bałtyku. Na wyspie urzeka pełna kontrasto w natura, od dramatycznych klifów, ogromnego lasu (trzeciego pod względem wielkości w Danii) do wielokilometrowego ciągu plaż. Wyspa posiada fascynującą historię i interesującą kulturę, w tym równiez związaną z Polską. Tu mamy propozycję wycieczki jednodniowej z przewodnikiem, która obejmuje zwiedzanie takich obiektów jak: największy średniowieczny zamek w Północnej Europie – wybudowany w XIII wieku Hammershus, ryty na skalne z czasów Wikingów w Madsebbake czy unikalne bornholmskie kościoły rotundowe w Østerlars i Nylars, budowane przez templariuszy w XI wieku. Ciekawą propozycją jest również wycieczka do miasteczka Aakirkeby - tam znajduje się Natur Bornholm - Park opowiadający 1700 miliono w lat historii Bornholmu. Polecamy też zabytkową portową kuźnię, muzeum historii Bornholmu od epoki brązu do II wojny światowej; muzeum lokalnej ceramiki, zarówno starej, jak i współczesnej.

Karlskrona -Hel-Gdańsk


Z Borholmu pożeglujemy wodami Morza Bałtyckiego na wschód w kierunku pięknej, starej Karlskrony, położonej na 33 wyspach, której port wojenny - od XVII wieku główny port wojenny Szwecji, został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miasto pełne zabytków z bardzo ciekawym Muzeum Morskim, które uzyskało tytuł Muzeum Roku 2015.

Pożegnamy Karlskronę i pożeglujemy na południe, aby zawinąc do Helu. Hel oferuje odwiedzającym unikatowe Muzeum Obrony Wybrzeża, będące wyjątkową lekcją historii. W MOW znajduje się także muzeum patrona naszego żaglowca Karola Olgierda Borchardta. Znajdziemy tu także fokarium, w którym wizyta to niezapomniana lekcja biologii i ekologii morza.

Trasa rejsu (1 tydzień)

Rejs na trasie: 

Świnoujście - Karlskrona - Visby - Nynäshamn

 termin: 01.06.—08.06.2019 r.

Świnoujście - Karlskrona


Ze Świnoujścia pożeglujemy wodami Morza Bałtyckiego na północ w kierunku pięknej, starej Karlskrony, położonej na 33 wyspach, której port wojenny - od XVII wieku główny port wojenny Szwecji—został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. To miasto pełne zabytko w z bardzo ciekawym Muzeum Morskim, które uzyskało tytuł Muzeum Roku 2015.

Visby 


Gotlandia - perła Szwecji średniowieczem bogata. 
Pożegnamy Karlskronę i pożeglujemy na północ, aby zawinąc do Visby, stolicy wyspy Gotland, której nazwę tłumaczą jako „Kraj Gotów”. To największa wyspa szwedzka, a zarazem największa wyspa na Bałtyku. Wikingowie odkryli Visby już w VI w. Sprzyjające warunki naturalne i łagodny klimat szybko uczyniły z niej centrum skandynawskiego piractwa. Do XIV w, „złoty wiek” pozwolił obywatelom Gotlandii rozwinąc handel na całym świecie i stworzyć potężne związki kupców morskich. Miasto Visby leży na stokach wzgórza, i jak na średniowieczną wizytówkę przystało, otoczone jest doskonale zachowanymi murami dawnych fortyfikacji. O dawnej świetności świadczą do dzis resztki 93 kościołów rozrzucone po wyspie. Visby, od roku 1995 znajduje się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. W czasie pobytu na wyspie warto wybrać się do jednej z najpiękniejszych jaskin świata, jaskini Lummelunda, znanej z potęźnych komór, długich korytarzy oraz wspaniałej szaty naciekowej, a także odwiedzic Wioskę Wikingo w w Totfa.

Nynäshamn


Żeglarską przygodę zakończymy w Nynäshamn. Odwiedzając ten port ma się wrażenie, że jest tu wszystko co daje wytchnienie - spokój, wspaniała, różnorodna natura na wyciągnięcie ręki, piękne krajobrazy i charakterystyczna szwedzka architektura, jakże odmienna od pozostałej części Europy. Krajobrazy, które można zobaczyc w Nynäshamn zapadają w pamięć i mimo, że miasteczko jest nieduże, to ma do zaoferowania wiele atrakcyjnych miejsc takich jak ciekawe muzeum czy unikatowy Natura Park. Znajdziemy tu wspaniałe lasy czy urocze kamieniste plaże. To magiczne miejsca z wielkim bogactwem roślinności. Wielkim atutem Nynäshamn są także czyste wody wokół portu, bogate w ryby oraz foki. Nynäshamn jest ważnym portem Szwecji, do którego codziennie przypływa wiele promów także z odległych krańców Europy.
©2017 Katolicka Szkoła pod Żaglami
Stowarzyszenie "Wypłyń na głębię" - KRS 0000496711